×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Zmarł Jerzy Pasoń

Z wielkim smutkiem i żalem informujemy, że 12 lutego br. zmarł Jerzy Pasoń. Osoba wielce zasłużona dla polskiej i opolskiej piłki ręcznej, wychowawca wielu pokoleń sędziów.

Urodzony w 1933 roku całe życie związany był z Ozimkiem, jako pracownik Huty Małapanew oraz z HKS „Małapanew”, w którym grał i pełnił rolę instruktora, by wreszcie w roku 1952 rozpocząć bogatą wieloletnią karierę sędziowską. Swoją sędziowską pasję dzielił z pracą zawodową w hucie, w której przepracował 50 lat.

Od roku 1959 został sędzią międzynarodowym. Prowadził mecze w 11-osobowej, a później w 7-osobowej piłce ręcznej. Był arbitrem m.in. na trzech mistrzostwa świata, akademickich mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy kolejarzy oraz finału Pucharu Europy kobiet.

Sędziowska droga Jerzego Pasonia (na arenie międzynarodowej przez 25 lat) to około 2000 meczów, w tym 225 międzynarodowych i międzypaństwowych. Jego partnerami byli: Ryszard Helemejko, Zdzisław Jeziorny, Stanisław Rajski, Paweł Maly, Stanisław Pobis. Po okresie czynnego sędziowania został Delegatem ZPRP oraz EHF (40 spotkań).

Przygodę z gwizdkiem doskonale łączył ze społeczną działalnością w różnych gremiach ZPRP, Opolskiego ZPR. Był jednym z trzech – obok Z. Jeziornego i M. Szajny – autorem polskich dwóch wydań przepisów gry w piłkę ręczną (1974 i 1997). Był członkiem KS ZPRP, członkiem Komisji Rewizyjnej ZPRP, członkiem KGiD ZPRP, Przewodniczącym KS OZPR.

Działalność społeczna J. Pasonia znajdowała uznanie środowiska, co skutkowało przyznanymi honorami w postaci: Srebrnego (1979) i Złotego Krzyża Zasługi (1990), Zasłużonego Działacza K.F. (1993), Zasłużonemu Opolszczyźnie (1978), oraz Diamentowa Odznaka ZPRP (1988).

Składamy kondolencje Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego.
 

 

Podziel się na Facebooku
Patronaty

Nowa Gazeta

Nowa Trybuna Opolska

Tygodnik Ziemi Opolskiej

Wieści Gminy Komprachcice

Powiat Opolski

Urząd Marszałkowski