×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Rocznica śmierci wielkiego trenera

23 maja 2006 roku w Warszawie zmarł Kazimierz Górski - najsłynniejszy polski trener. Pod jego wodzą piłkarska reprezentacja Polski osiągnęła pierwsze sukcesy na wielkich imprezach: złoty i srebrny medal olimpijski oraz trzecie miejsce na mistrzostwach świata.
Dziesiąta rocznica śmierci Kazimierza Górskiego

Kazimierz Klaudiusz Górski (ur. 2 marca 1921 we Lwowie, zm. 23 maja 2006 w Warszawie) – polski trener i działacz piłkarski, w młodości zawodnik, grający na pozycji napastnika. W latach 1970–1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także srebrnego medalu (III miejsce) na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974. Po zakończeniu pracy z drużyną narodową prowadził kluby w Grecji, m.in. Panathinaikos AO i Olympiakos SFP - z obydwoma wywalczył mistrzostwo kraju. Od 1986 zasiadał we władzach PZPN. W latach 1991–1995 był prezesem związku. W plebiscycie „Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX w. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi (Order of Merit in Ruby).

28 czerwca 2012 Sejm przyjął uchwałę wzywającą do nadania Stadionowi Narodowemu w Warszawie imienia Kazimierza Górskiego. W marcu 2015 roku przy stołecznym obiekcie odsłonięto pomnik upamiętniający słynnego trenera.

Podziel się na Facebooku
Patronaty

Nowa Gazeta

Nowa Trybuna Opolska

Tygodnik Ziemi Opolskiej

Wieści Gminy Komprachcice

Powiat Opolski

Urząd Marszałkowski