×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do Newslettera

Zapraszamy do rezerwacji boisk na Orliku!. Boiska będą dla państwa dostępne w dniach poniedziałek - środa - piątek  godziny 15-22 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 12-20.               Zapraszamy do rezerwacji boisk na Orliku!. Boiska będą dla państwa dostępne w dniach poniedziałek - środa - piątek  godziny 15-22 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 12-20.

Oferta dla seniorów

Siłownie plenerowe to ogólnodostępne obiekty sportowe przeznaczone do treningu siłowego dla mieszkańców miast i wsi. Jak poprawnie ćwiczyć na urządzeniach? Czy jest to miejsce dla osób starszych? Projekt „Przyjazne siłownie plenerowe” powstał, by zachęcać seniorki i seniorów do aktywnego korzystania z siłowni w plenerze.

Od 2018 roku stowarzyszenie ESPAR 50+ proponuje projekt „Przyjazne siłownie plenerowe” skierowany do osób powyżej 60 roku życia, by zachęcać do aktywności na terenie siłowni plenerowych. Działania projektu są odpowiedzią na problem, jakim jest brak aktywności fizycznej wśród osób starszych w dostępnej przestrzeni publicznej, jaką są siłownie plenerowe. Obiekty powstały, by umożliwić codzienną aktywność ruchową, zintegrować lokalną społeczność, a także utworzyć przyjazne miejsce wpisujące się w otoczenie. Miasta/wsie wychodzą z inicjatywą budowy siłowni plenerowych, z których mogą korzystać wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy status materialny. Urządzenia wchodzące w skład siłowni pozwalają w sposób bezpieczny i racjonalny uaktywnić i wzmocnić każdą partię mięśniową, poprawić swoją odporność i kondycję fizyczną. Różnorodność urządzeń pozwala na dopasowanie ćwiczeń do potrzeb i możliwości ćwiczącego. Niestety jednak dostępność i różnorodność przyrządów na siłowniach plenerowych nie przekłada się na zwiększenie uczestnictwa osób 60+ w aktywności fizycznej. Wśród mieszkańców w wieku powyżej 50 lat istnieje bariera powszechnego wykorzystywania siłowni do treningów i ćwiczeń na co dzień z uwagi na brak wiedzy i odwagi. Korzystanie z obiektów może przynieść szereg korzyści dla zdrowia, ale może też zagrażać zdrowiu, jeśli zabraknie wiedzy i/lub umiejętności korzystania z maszyn siłowni plenerowych.

W 2022 roku w ramach projektu „Przyjazne siłownie plenerowe” w rożnych lokalizacjach na terenie całej Polski instruktorzy ESPAR 50+ będą uczyć techniki wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem urządzeń siłowni plenerowych. Do udziału w programie zapraszane są osoby w wieku 60 lat i więcej. W programie odbędzie się cykl 6 zajęć rekreacyjnych na siłowni plenerowej pod okiem wyszkolonego instruktora.

Projekt „Przyjazne siłownie” współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Koordynatorem projektu w Komprachcicach jest: Justyna Wicińska (tel. 604 075 882)

O stowarzyszeniu:

Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+ (ESPAR 50+) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz zdrowia i sprawności fizycznej osób starszych. Realizujemy projekty o zasięgu ogólnopolskim tj.: Seniorada, Program Rekreacji Ruchowej Osób 50+ (PRO Kobieta 50+, PRO Men 50+, PRO Senior) oraz lokalnym tj.: Bezpieczny Senior, Seniorze włącz czujność! oraz wiele innych. 

siłownie plakat.png

 

Podziel się na Facebooku
Patronaty

Nowa Gazeta

Nowa Trybuna Opolska

Tygodnik Ziemi Opolskiej

Wieści Gminy Komprachcice

Powiat Opolski

Urząd Marszałkowski